آموزش زبان برنامه نویسی متلب

متلب یک زبان برنامه نویسی است که برای رشته‌های تحصیلی زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد و افراد بسیاری نیز هستند که تصمیم به آموزش این زبان برنامه نویسی دارند. ما نیز در متلب آنالیز تاکنون مقالات آموزشی مختلفی را در این زمینه منتشر کرده‌ایم و اکنون در این مقاله تصمیم داریم تا با اصول دیگری از این برنامه آشنا شویم. پس همراه متلب آنالیز باشید.

در اغلب زبان‌های برنامه نویسی شما می‌بایست یک ذهن تحلیلگر داشته باشید تا برنامه شما نیز عملکردی درست و بی‌نقص داشته باشد. منظورمان از ذهن تحلیلگر یک IQ بالا نیست. بلکه شما باید دقیقا بدانید که از برنامه خود چه می‌خواهید و در چه شرایطی باید کدامین اقدام را انجام دهد و در این صورت برنامه شما عملا بدون باگ یا هر مشکل دیگری خواهد بود. برای مثال شما عددی را وارد سیستم می‌کنید و می‌خواهید اگر شرایط مورد نظر شما را داشت مورد پردازش قرار بگیرد و اگر فاقد شرایط مورد نظر شما بود اقدامات دیگری بر روی آن صورت گیرد که اغلب چنین تحلیل‌هایی را با شکل‌هایی شبیه به شکل زیر نمایش می‌دهند.

decision_making

زبان برنامه نویسی متلب نیز دارای چنین قابلیتی است و از طریق آن می‌توانید تحلیل‌های مختلفی را درون برنامه خود قرار دهید. در جدول زیر می‌توانید تمام دستوراتی که متلب در خصوص تحلیگر کردن برنامه پشتیبانی می‌کند مشاهده کنید.

Decision-Making-1

دستور if … end statement باعث می‌شود که شما بتوانید چندین دستور دیگر را نیز به برنامه در جهت رفع نواقص وارد کنید. از طریق دستور if … else … end …. Statements شما می‌توانید به اندازه مورد نیاز خود دستور else را وارد کنید و کد‌های خود را تکمیل نمایید که در این صورت اگر پاسخ با یک دستور همسان نباشد برنامه به سمت اجرا دستور دیگر خواهد رفت.

دستور If … elseif … elseif… else… end statements نیز باعث می‌شود که در بخش If از طریق elseif بتوانید یک یا چند دستور را که هدایت کننده خواهند بود وارد کنید که از طریق این قابلیت شما می‌توانید شرایط مختلف را مورد بررسی قرار دهید.

دستور nested if statements نیز باعث می‌شود که شما بتوانید یک if یا elseif را درون if یا elseif دیگر قرار دهید. از طریق دستور Switch Statement نیز قادر خواهید بود تا متغیر خود را با لیستی از مقادیر و داده‌ها مقایسه کنید.

از طریق دستور nested  switch statements نیز قادر خواهید بود تا یک دستور switch را درون یک دستور switch دیگر قرار دهید.

حلقه‌ها (Loop)

در زبان برنامه متلب نیز همانند سایر زبان‌های برنامه نویسی شاهد حلقه‌های دستور و یا همان مجموعه کد هستیم. بدین صورت که برنامه نویس یا همان کاربر بلوک‌هایی از کد را وارد سیستم می‌کند و متلب نیز به ترتیب آن‌ها را اجرایی می‌سازد. بدین شکل که اولین کد در ابتدا و کد‌های بعدی به ترتیب قرار گیری اجرا می‌شوند. متلب نیز راهکار‌های متفاوتی را ارایه می‌دهد که از طریق آن‌ها می‌توانید هرچه ساده‌تر حلقه‌های خود را اجرا کنید. یک حلقه دستور به شما امکان این را خواهد داد که یک دستور یا چندین دستور را به تعداد مورد نیاز دوباره اجرا کنید. برای درک بهتر این موضوع بیایید به شکل زیر توجه کنیم:

loop_architecture

همان طور که مشاهده می‌کنید در ابتدا داده مورد نظر شما وارد برنامه می‌شود و شرایط خاصی بر روی آن اعمال می‌گردد. در انتها اگر نتیجه با شرایط مورد نظر یکسان باشد، در این صورت داده شما دوباره وارد محیط کد شده و اجرا خواهد شد اما اگر شرایط مورد نیاز را نداشته باشد از محیط کد و حلقه خارج خواهد شد.

متلب نیز دستوران مختلفی را برای استفاده از قابلیت حلقه در اختیار شما قرار می‌دهد. برای آشنایی با آن‌ها می‌توانید از طریق جدول زیر وارد عمل شوید:

loop_architecture-1

حلقه While: در این حلقه تا زمانی که دستورات شما با شرایط همخوان باشد در این صورت دستور و یا گروهی از دستورات شما همچنان اجرا خواهند شد. در این حلقه شرایط پیش ازاجرا حلقه سنجیده می‌شود.

حلقه For: از طریق این حلقه شما می‌توانید دستورات را به تعداد مورد نیاز اجرا کنید و البته حلقه‌های خود را نیز مدیریت نمایید.

حلقه‌های nested: از طریق این نوع از حلقه‌ها شما می‌توانید چندین حلقه را درون یک حلقه اجرا کنید.

دستورات مدیریت حلقه

دستورات مدیریت حلقه باعث می‌شود که بتوانید حلقه را از حالت عادی خود تغییر دهید و با شرایط مورد نظر خود همگام سازید. به صورت پیش فرض زمانی که اجرای کد از حلقه خارج می‌شود تمام اطلاعات درون حلقه از بین می‌روند و البته از طریق دستورات کنترلی نیز می‌توانید این موضوع را مدیریت نمایید. متلب دستورات زیر را برای مدیریت حلقه‌ها در اختیار کاربران قرار می‌دهد که از طریق جدول زیر می‌‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

Loop-Control-Statements

از طریق دستور break statement شما قادر خواهید بود تا در زمان مورد نیاز اجرا حلقه را متوقف سازید و در حقیقت از حلقه خارج شوید. از طریق continue statement شما قادر خواهید بود تا از یادآور‌ها عبور کنید و به ادامه اجرا حلقه بپردازید و البته از طریق این دستور برنامه پی در پی شرایط را خواهد سنجید و مجددا حلقه را اجرا خواهد کرد.

اگر بخواهیم نگاه دقیق‌تری به دستورات کنترلی حلقه‌ها داشته باشیم باید بگوییم که از طریق این دستورات شما می‌توانید اجرای پی در پی حلقه‌‌ها را که به صورت خودکار تا درست بودن شرایط اجرا خواهند شد کنترل کنید و به آن دستور دهید که همچنان به چرخه ادامه دهند و یا تنها از طریق دستور break آن را از ادامه فرآیند متوقف سازید. گفتنی است که در این زمینه نیز متلب دستوراتی شبیه به سایر زبان‌های برنامه نویسی دارد و در اغلب آن‌ها نظیر جاوا و… نیز شاهد استفاده از دستوراتی درست شبیه به continue و break هستیم.

در این بخش از مقالات متلب آنالیز به آموزش تحلیلگری در متلب و حلقه‌های مختلف پرداختیم. همچنان همراه متلب آنالیز باشید تا هرچه بیشتر با این زبان برنامه نویسی آشنا شویم.