آموزش برنامه نویسی در گمز GAMS

همان طور که احتمالا تاکنون در متلب آنالیز متوجه شده‌اید، تا چندی پیش مقالاتی در خصوص زبان برنامه نویسی محبوب متلب و آموزش آن منتشر می‌کردیم و اکنون به سراغ یک زبان برنامه نویسی مهم دیگر رفته‌ایم که GAMS (گَمز) نامیده می‌شود و این برنامه نیز برای پردازش‌های عددی و حل مسائل بزرگ به کار گرفته می‌شود. در مقاله گذشته با تاریخچه و دلیل پیداش این زبان برنامه نویسی آشنا شدیم و اکنون در این مقاله نیز تصمیم داریم تا هرچه بیشتر با GAMS آشنا شویم. پس تا انتهای مقاله همراه متلب آنالیز باشید.

همان طور که احتمالا تاکنون از افراد مختلف شنیده‌اید، سخت‌ترین کار هر فردی برای آموزش زبان برنامه نویسی این است که اولین زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید و بعد از آن وی قادر خواهد بود تا هرچه راحت‌تر با سایر زبان‌های برنامه نویسی آشنا شود. گفتنی است که این موضوع در زبان برنامه نویسی گَمز نیز صحت دارد و کاربرانی که مسلط به یک زبان برنامه نویسی هستند کار آسان‌تری در یادگیری GAMS خواهند داشت. البته این موضوع نباید کاربرانی را هم که با هیچ یک از زبان‌های برنامه نویسی آشنایی ندارند سرخورده کند. زیرا تنها با کمی پشتکار و البته مقالات متلب آنالیز قادر خواهید بود تا این زبان برنامه نویسی را نیز یاد بگیرید.

در این زبان برنامه نویسی کاربران دست بسیار باز‌تری دارند و دلیل آن نیز به انعطاف پذیری بالا و قدرت مانور زیاد آن باز می‌گردد و نتایج نمایش داده شده توسط این برنامه نیز کامل و دقیق هستند.

نصب برنامه

شما از طریق سایت‌های مختلفی موجود در اینترنت، می‌توانید نرم افزار GAMS را برای کامپیوتر خود دانلود کنید و فرآیند نصب آن نیز همانند اغلب نرم افزار‌ها، ساده است. اما مشکی که در این بین وجود دارد به فعال سازی آن باز می‌گردد که برای این کار نیز می‌‌توانید از حق اشتراک‌های مختلف که تحت عنوان License شناخته می‌شوند استفاده کنید و البته روش‌های بسیار دیگری نیز برای فعال سازی GAMS وجود دارد که بر اساس شرایط می‌توانید از طریق آن‌ها وارد عمل شوید. توجه داشته باشید که بسیاری از سایت‌هایی که این نرم افزار را برای دانلود قرار داده‌اند، آموزش فعال سازی و شیوه آن را نیز منتشر می‌کنند. پس راه اندازی گَمر بر روی کامپیوتر کار چندان پیچیده‌ای نیست.

چگونه شروع کنیم؟

بعد از اینکه اپلیکیشن GAMS را بر روی کامپیوتر خود نصب کردید، شرایط کاملا آماده است تا شروع به برنامه نویسی کنید. اما همان طور که می‌دانید در این برنامه شما می‌توانید مسائل ریاضی پیچیده را حل کنید و برای این کار در ابتدا باید مسئله خود را در قالب یک فایل متنی که برای GAMS قابل درک است در بیاورید. برای انجام این کار می‌‌توانید از طریق ویرایشگر‌های مختلف این حوزه که بر روی کامپیوتر و یا DOS نیز وجود دارند وارد عمل شوید. بهتر است که فایل خود را نیز با نامی مناسب و البته پسوند .GMS بنویسید؛ به طور مثال نام فایل شما باید بدین شکل باشد:

IRAN.GMS

زبان برنامه نویسی GAMS نیز همانند اغلب زبان‌های برنامه نویسی برخی فرآیند‌های خاص خود را دارد که در ادامه تصمیم داریم به بررسی آن‌ها بپردازیم.

در این زبان برنامه نویسی شما برای اینکه به خط بعدی بروید، می‌بایست از کلید اینتر (ENTER) موجود بر روی کیبورد استفاده کنید و البته استفاده از کلید تَب (Tab) باعث می‌شود که برنامه خطایی را نمایش دهد. اگر جاوا یا هر زبان دیگری کار کرده باشید، حتما با کامنت‌ها آشنا هستید. در بسیاری از زبان‌های برنامه نویسی، برنامه قابلیتی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد تا فرد بتواند در بین کد‌های خود، یک متن را جهت توضیح و یادآوری در مراجعات بعدی خود بنویسید اما این بخش که با یک علامت نشان داده می‌شود، در حین اجرای برنامه، نمایش داده نمی‌شود و تنها بخشی است که برای یادداشت گذاری برنامه نویس در نظر گرفته شده است. در GAMS نیز این قابلیت وجود دارد و شما می‌‌توانید با قرار داد ‘*’ کامنت خود را بنویسید. برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید:

‘*’ I am Iranian

جمله بالا که به معنای من یک ایرانی هستم است تنها توسط برنامه نویسی قابل مشاهده خواهد بود و در حین اجرا، نمایش داده نخواهد شد و البته علامت کامنت نیز پیش از آن قرار گرفته است.

بسیاری از زبان‌های برنامه نویسی به بزرگ و کوچک بودن کلمات و حروف حساس هستند اما برنامه نویسان GAMS در این خصوص خیال راحت‌تری دارند و این برنامه به بزرگ یا کوچک بودن حروف حساس نیست. همانند سایر برنامه‌ها، در GAMS نیز برای اینکه نشان دهید که بخشی به پایان رسیده است باید از علامت (؛) یا همان نقطه ویرگول استفاده کنید.

در گَمز شما باید بر اساس نام گذاری‌های خاص این برنامه وارد عمل شوید. از این پس برای قرار دادن اندیس باید Set بنویسید و داده‌های معین نیز Parameter نامیده می‌شوند. در این برنامه برای استفاده از متغیر‌ها باید به سراغ Variable و برای استفاده از معادل‌ها نیز باید به سراغ Equation بروید. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که این کلمات در واقع همان ترجمه انگلیسی فرآیند‌های فوق الذکر هستند.

همان طور که مطالعه کردید، در این  مقاله نیز اطلاعات بیشتری در خصوص زبان برنامه نویسی GAMS و کاربرد‌های آن به دست آوردیم و در مقالاتی آتی به امید خدا شروع به آموزش برنامه نویسی با این برنامه خواهیم کرد.

جهت سفارش برنامه نویسی در محیط گمز GAMS اینجاکلیک کنید